Outsourcing księgowości: kto może go potrzebować i jak znaleźć odpowiednie biuro księgowe?

Outsourcing księgowości pozwala przedsiębiorcy nie tylko ograniczyć koszty działalności, ale skorzystać z wiedzy i doświadczenia fachowców, którzy zapewniają najwyższą jakość usług. Kiedy warto z niego skorzystać? Jak znaleźć właściwe biuro rachunkowe? Odpowiedzi znajdują się poniżej.

Co to jest outsourcing księgowości?

Outsourcing księgowości polega na zleceniu obsługi księgowej zewnętrznej firmie, a w tym przypadku jest to wyspecjalizowane biuro rachunkowe. Jest to rozwiązanie, które posiada wiele zalet. Zalicza się do nich przede wszystkim ograniczenie kosztów działalności wskutek rezygnacji z utrzymywania działu księgowego, czy dostęp do najlepszych fachowców w branży. Zaletą jest niewątpliwie również możliwość dopasowania zlecanych usług do indywidualnych potrzeb danej firmy.

Co może oferować outsourcing księgowości? Przede wszystkim obsługę księgową firmy, a także obsługę kadr i płac. Warto również wiedzieć, że zakres zlecanych usług można ustalić indywidualnie z biurem rachunkowym, co pozwala zoptymalizować koszty takiego rozwiązania.

Kiedy warto skorzystać z outsourcingu księgowości?

Outsourcing księgowości jest polecany przede wszystkim firmom, które po analizie swoich kosztów doszły do wniosku, że utrzymywanie działu księgowości jest zbyt drogie. Takie rozwiązanie sprawdza się również w przypadku, gdy mamy problem z zatrudnieniem właściwego fachowca lub zauważyliśmy, że zatrudniany przez nas specjalista osiadł na laurach i nie nadąża za zmianami w przepisach. Poza tym outsourcing księgowości jest polecany również przedsiębiorcom, którzy do tej pory samodzielnie zajmowali się księgowością, ale z różnych przyczyn nie są w stanie tego kontynuować. Zlecenie usług na zewnątrz pozwala uwolnić ich czas, który można spożytkować na rozwój biznesu.

Jak znaleźć właściwe biuro rachunkowe?

Wyzwaniem przy podjęciu decyzji o skorzystaniu z outsourcingu księgowości może być z pewnością znalezienie właściwego biura księgowego. Oczywistym jest, że powinno ono świadczyć najwyższej jakości usługi, jednak istotne są również inne kwestie. Zalicza się do nich również wiarygodność i zaufanie, ponieważ biuro księgowe uzyskuje dostęp do poufnych informacji i dokumentów. Ważna jest również elastyczność oferty oraz możliwość ustalenia wygodnego modelu współpracy, który będzie odpowiadał obu stronom.

Podsumowując należy stwierdzić, że outsourcing księgowości to rozwiązanie, które powinien rozważyć każdy przedsiębiorca. Wynika to z faktu, że skorzystanie z niego pozwala usprawnić biznes oraz uzyskać przewagę nad konkurencją.