Na czym polega wykrawanie?

Wykrawanie w obróbce blachy odnosi się do procesu cięcia, w którym blachę przecina się jednym ruchem. Celem takiego działania jest uzyskanie geometrycznie doskonałych kształtów, np. idealnie okrągłych otworów w arkuszu blachy. Proces ten pozwala też na obróbkę konturów zewnętrznych za pomocą specjalnych wykrawarek.

Wykrawanie blachy – na czym polega?

Proces wykrawania blachy można porównać do działania dziurkacza do papieru (wykrawanie może być przeprowadzane standardową metodą, jak i wibracyjną). Często w tym procesie stosowane są nożyce wibracyjne. Wykrawarka działa w taki sposób, że stempel dociska papier do podpory dziurkacza, a kolejno do okrągłego otworu. Dzięki temu można wyciąć okrągły otwór. 

Resztki z wykrawarki zbierane są w zbiorniku dziurkacza. W czasie wykrawania krawędzie stempla i matrycy przesuwają się równolegle obok siebie. W tym procesie precyzyjnie tnie się blachę. 

Wykrawanie wibracyjne to skuteczny proces cięcia blachy pozwalający na uzyskanie geometrycznie doskonałych kształtów. Dzięki niemu można wytwarzać precyzyjne otwory i wykrawać kształty zewnętrzne na arkuszach blachy. Do tego potrzebne są jednak specjalistyczne narzędzia – wykrawarki

Wykrawanie – co warto jeszcze wiedzieć?

Dzięki zastosowaniu dodatkowego cięcia laserowego proces wykrawania kształtów jest jeszcze wszechstronniejszy i bardziej elastyczny – możliwa jest obróbka skomplikowanych kształtów. 

Wykrawanie wibracyjne jest idealne do powtarzających się form i geometrii. Trzeba jednak wiedzieć, że w przypadku bardziej skomplikowanych kształtów wymagających częstych zmian narzędzi do wykrawania, można połączyć wykrawanie z cięciem laserowym. Dzięki temu można ciąć zaawansowane kształty bez częstej wymiany narzędzi, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. 

Jeżeli Twoim celem jest elastyczna obróbka różnych detali, koniecznie zapoznaj się z maszynami firmy TRUMPF. Dostępne są najnowocześniejsze wykrawarki, dzięki którym wykrawanie jeszcze nigdy nie było tak proste i wygodne. Dostępne są różnego rodzaju modele, dzięki czemu z pewnością dobierzesz coś idealnego dla siebie.